Zakładanie spółki z o.o. – check list

zakładanie spółki zoo

W związku z podpisaniem ustawy o tzw. Polskim Ładzie, od nowego roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące wielu obszarów życia społecznego i gospodarczego. Liczne zmiany nie ominą również ustaw podatkowych. Z tego względu coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zakładanie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jakie obowiązki spoczywają na osobie rejestrującej spółkę z o.o.? Poniżej przedstawiamy najważniejsze etapy tego procesu.

Spółka z o.o. – co to takiego?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z form prawnych prowadzenia przedsiębiorstwa utworzonego przez jedną osobę bądź kilka podmiotów. Charakteryzuje się (na co wskazuje nazwa) ograniczoną odpowiedzialnością wspólników za zobowiązania działalności wobec wierzycieli. Odpowiada za nie sama spółka swoim majątkiem lub ewentualnie członkowie jej zarządu. Funkcjonowanie spółki z o.o. jest regulowane przez Kodeks spółek handlowych, w którym znajdują się przepisy prawne związane z tą formą przedsiębiorstwa.

Zakładanie spółki z o.o. – check lista

  1. Umowa spółki

Podstawą do założenia spółki jest sporządzenie i podpisanie umowy, która musi zawierać:

  • nazwę firmy i jej siedzibę,
  • przedmiot działalności,
  • wysokość kapitału,
  • udziały każdego wspólnika,
  • czas trwania spółki, w przypadku gdy jest oznaczony.

Umowa spółki może zostać sporządzona notarialnie, wówczas w systemie PRS wystarczy podać numer aktu notarialnego w Centralnym Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych. Numer ten znajduje się na zawiadomieniu o rejestracji przedsiębiorstwa, który otrzymuje się od notariusza. Aby zawrzeć umowę można skorzystać również z portalu S24, na którym składa się wniosek o wpis do KRS.

  1. Rejestracja spółki

W Polsce od 1 lipca 2021 r. rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może odbywać się wyłącznie przez Internet. Oznacza to, że wnioski należy składać jedynie poprzez Portal Rejestrów Sądowych. Aby jednak skorzystać z PRS, trzeba nie tylko założyć na nim konto, lecz także posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany bądź podpis osobisty. Po zalogowaniu się na e-koncie, należy wprowadzić wszystkie niezbędne dane do systemu oraz dokumenty. Dzięki elektronicznej platformie, spółkę z o.o. można zarejestrować w ciągu kilku dni od daty wypełnienia formularza.

  1. PCC-3

Podczas zawierania umowy u notariusza zostaje pobrany podatek PCC-3. Osoby, które nie sporządzają aktu notarialnie, są zobowiązane do zapłacenia podatku w terminie 14 dni od dnia umowy spółki.

  1. Umowa najmu/dzierżawy

W związku z tym, że działalność musi posiadać siedzibę, wymaga się posiadania umowy najmu lub dzierżawy.

  1. Rachunek bankowy

Następnym krokiem jest założenie rachunku bankowego spółki.

  1.  NIP-8

NIP-8 należy złożyć do Urzędu Skarbowego w ciągu 21 dni od dnia wpisania spółki z o.o. do KRS. W sytuacji, gdy będzie się opłacać składki ZUS, powinno się go złożyć w ciągu tygodnia od dnia rozpoczęcia działalności. Po otrzymaniu danych z CRP KEP, ZUS przygotuje odpowiednie formularze dotyczące zgłoszenia spółki oraz informacje o rachunkach bankowych spółki i o adresach prowadzenia działalności.

  1. CRBR

Należy zgłosić beneficjentów rzeczywistych do CRBR w ciągu tygodnia od dnia uzyskania wpisu w KRS.

  1. VAT-R

Jeżeli spółka z o.o. będzie podatnikiem VAT, jest zobligowana do zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT.

  1. NIP i REGON

Zakładając spółkę automatycznie otrzymuje się NIP, REGON oraz postanowienie sądu o wpisie.

  1. Opłaty rejestracyjne

Aby zarejestrować spółkę, należy wnieść określone opłaty, takie jak 500 zł podczas rejestracji w KRS czy 100 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Warto przy okazji wspomnieć, że rejestracja na portalu S24, wiąże się z uiszczeniem niższych opłat.

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością składa się z wielu etapów. Aby uregulowanie wszystkich formalności było prostsze, warto skorzystać z usług biura rachunkowego. Value Business zajmie się wszystkimi czynnościami związanymi z przygotowaniem deklaracji i zgłoszeń. Oferuje również kompleksowe wsparcie dla wszystkich klientów rozpoczynających prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

^