Zdarzają się sytuacje, gdy przed upływem pierwszego miesiąca współpracy, pracownik, z powodów zdrowotnych, jest niezdolny do wykonywania obowiązków zawodowych. Czy otrzyma wynagrodzenie za czas choroby? A jeśli tak, to w jakiej wysokości? Kiedy natomiast nie będzie mógł liczyć na takie wynagrodzenie?
Pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby po zakończeniu okresu wyczekiwania. W przypadku umowy o pracę, okres wyczekiwania trwa 30 dni. Są jednak pewne wyjątki, kiedy można uzyskać wynagrodzenie za czas choroby przed zakończeniem wspomnianego okresu. Ma to miejsce w następujących sytuacjach:
Wynagrodzenie za czas choroby zasadniczo wynosi 80% wynagrodzenia, które miesięcznie otrzymuje pracownik. Za pierwsze 33 dni, a w przypadku osób, które ukończyły 50-ty rok życia – 14 dni choroby w ciągu roku kalendarzowego, wynagrodzenie płaci z własnych środków pracodawca. Po upływie 33 lub 14 dni niezdolności do pracy, zasiłek chorobowy wypłacany jest ze środków ZUS-u.
W omawianej sytuacji, gdy choroba pracownika miała miejsce przed upływem pierwszego miesiąca pracy, podstawę wynagrodzenia bądź zasiłku chorobowego stanowić będzie:
W przypadku, gdy pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie za czas choroby od pierwszego dnia zatrudnienia, absencja traktowana jest jako nieobecność usprawiedliwiona, bez zachowania prawa do wynagrodzenia. Wynagrodzenie chorobowe należy wypłacić od 31 dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.
Biuro Rachunkowe Value Business Agata Socha
ul. Promienista 62/4, Poznań 60-289
NIP 779-15-62-493
REGON: 300537009
Tel. (+48) 784 920 193
Szukasz zaufanego, rzetelnego biura?
Zależy Ci na profesjonalnej i terminowej obsłudze?
Zapraszamy do kontaktu z nami! Zajmiemy się Twoimi rozliczeniami a Ty będziesz miał czas na prowadzenie firmy.
Nas wyróżnia zaangażowanie i pasja!
” Wybierz pracę, którą kochasz
i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu.”
KONFUCJUSZ