Prosta spółka akcyjna – nowa forma prawna

Prosta spółka akcyjna

Prosta spółka akcyjna jest nową formą prawną, funkcjonującą w polskim systemie prawnym od początku lipca 2021 r. Dzięki prostej spółce akcyjnej sporą część z mechanizmów jej dotyczących znacznie uproszczono. Przepisy wprowadzające formułę tego rodzaju spółki mają na celu uprościć przedsiębiorcom pozyskiwanie kapitału na start, jak również likwidację spółki w razie niepowodzenia. Przekonaj się, czym jest prosta spółka akcyjna.

Zasady prowadzenia prostej spółki akcyjnej

Proste spółki akcyjne są szczególnie dedykowane dla tzw. startupów, czyli potocznie świeżo zakładanych firm, które najczęściej podejmują współpracę z osobami zajmującymi się nowymi technologiami. W przepisach jednak nie figuruje definicja tego rodzaju działalności. Ze zmiany przepisów mogą skorzystać nie tylko osoby zakładające swój biznes, ale również osoby, które do tej pory miały zarejestrowany inny rodzaj spółki. Spółkę można zarejestrować u notariusza lub w sposób zdalny. Jeśli decydujemy się na zdalną drogę, należy złożyć wniosek i uiścić stosowną opłatę w systemie Krajowego Rejestru Sądowego.

Co oferuje prosta spółka akcyjna?

Do założenia spółki nie jest obecnie potrzebne posiadanie odpowiedniej ilości środków finansowych. Obniżony został do minimum wymagany kapitał zakładowy – teraz wynosi on 1 zł. W ramach prostej spółki akcyjnej funkcjonuje również coś takiego, jak rada dyrektorów. Dzięki niej zarządzanie staje się o wiele prostsze. W radzie dyrektorów mogą funkcjonować dyrektorzy wykonawczy i niewykonawczy. Dyrektorzy wykonawczy podejmują decyzje istotne dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, natomiast dyrektorzy niewykonawczy zarządzają personelem i pełnią funkcje kontrolne. Dla porównania, w tradycyjnych spółkach akcyjnych do tych samych funkcji muszą zostać powołane dwa organy – rada nadzorcza i zarząd. Likwidacja prostej spółki akcyjnej, jest o tyle łatwiejsza, że nie wymaga trzyetapowego postępowania.

Zalety prostej spółki akcyjnej

Prosta spółka akcyjna łączy cechy spółek akcyjnych, osobowych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Wśród zalet prostej spółki akcyjnej można wymienić:

● radę dyrektorów, która ułatwia zarządzanie,
● brak potrzeby posiadania środków na start,
● możliwość obejmowania akcji spółki za świadczenie usług lub pracy na jej rzecz,
● obrót akcjami bezgotówkowymi nie wymaga wizyt u notariusza.

Zakładanie działalności gospodarczej

Jeśli zastanawiasz się, czy prosta spółka akcyjna będzie rozwiązaniem odpowiednim akurat dla Ciebie, zacznij od wizyty konsultacyjnej u specjalisty. Nasz zespół udzieli niezbędnego wsparcia, poprowadzi Twoje sprawy księgowe, podatkowe, kadrowe oraz biznesowe.

^