Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

odwolanie-pracownika-z-urlopu-wypoczynkowego

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, mają prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Dopuszczalne są jednak sytuacje, w których pracodawca odwołuje pracownika ze wspomnianego urlopu. Jakie warunki muszą być spełnione, aby taka decyzja była zgodna z prawem?

Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Zgodnie z §1 Art. 167. Kodeksu pracy odwołanie pracownika z urlopu jest możliwe po spełnieniu następujących warunków:

  • kiedy obecność pracownika w miejscu pracy jest konieczna,
  • gdy pracodawca nie wiedział, iż taka konieczność zaistnieje, gdy pracownik zaczynał urlop.

Kodeks pracy nie podaje jednak konkretnych przypadków, w których pracownik może zostać odwołany z urlopu.

Odwołanie z urlopu ‒ czy pracownik musi stawić się w pracy?

Po otrzymaniu informacji, pracownik musi w trybie pilnym stawić się w pracy. Odmowa wykonania polecenia może poskutkować poważnymi konsekwencjami, karą pieniężną, a nawet zwolnieniem dyscyplinarnym (bez okresu wypowiedzenia).

Jeśli okaże się, że odwołanie z urlopu nie było uzasadnione, pracownik może domagać się naprawienia szkody. Ma także prawo do rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym.

Przerwanie urlopu przez pracodawcę a koszty pracownika

Odwołanie z urlopu związane jest z kosztami. Zgodnie z § 2 artykułu 167 Kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany pokryć koszty, jakie pracownik poniósł z tego tytułu. Są to między innymi opłaty związane z rezerwacją hotelu, przejazdem, zaliczkami itp.

Podsumowując, Kodeks pracy daje pracodawcy prawo do odwołania pracownika z urlopu. Jest to jednak możliwe wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, sytuacjach, które nie były do przewidzenia, gdy pracownik zaczynał urlop. Pracownik ma obowiązek wykonania polecenia pracodawcy. Pracodawca natomiast jest zobligowany do zwrotu kosztów, jakie pracownik poniósł w związku z odwołaniem z urlopu.

^