Outsourcing kadrowo-płacowy – czy to się opłaca?

Outsourcing kadrowo-płacowy

Outsourcing kadrowo-płacowy budzi obecnie coraz większe zainteresowanie. Dlaczego stał się tak popularny? Co przemawia za skorzystaniem ze wspomnianych usług? Sprawdź, na czym polega przywołane rozwiązanie i poznaj jego największe zalety.

Outsourcing kadr i płac – czym właściwie jest?

Outsourcing kadrowo-płacowy to scedowanie obowiązków związanych z zatrudnianiem i szeroko pojętą obsługą pracowników na zewnętrzną firmę. Jakie czynności obejmują opisywane usługi? Ich zakres bywa bardzo różny. Wszystko zależy od potrzeb oraz oczekiwań danego zleceniodawcy. Wyodrębniamy dwie główne formy outsourcingu: selektywną oraz pełną. Pierwsza dotyczy wykonywania wyłącznie jasno określonych zadań zapisanych w umowie, druga natomiast – ma charakter kompleksowy. Polega na realizowaniu szeregu rozmaitych działań, takich jak na przykład:

  • rozliczanie wynagrodzeń pracowników;
  • sporządzanie niezbędnej dokumentacji (zaświadczeń o zarobkach, deklaracji PIT, druków ZUS itp.),
  • prowadzenie akt osobowych członków personelu;
  • pomoc w kontaktach z Urzędem Skarbowym, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Outsourcing kadr i płac – jakie przynosi korzyści?

Outsourcing kadr i płac ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Nie trzeba inwestować w specjalistyczne oprogramowanie ani tworzyć w firmie odrębnego działu, szkolić pracowników lub zatrudniać nowy personel, który zajmie się obsługą wymienionych wyżej obszarów. W rezultacie przedsiębiorca może skupić swoją uwagę na innych sektorach działalności, między innymi pozyskiwaniu kolejnych klientów czy partnerów biznesowych.

Co jeszcze można zyskać dzięki współpracy outsourcingowej? Dostęp do najnowocześniejszych narzędzi informatycznych z branży kadrowo-płacowej, a także wsparcie wykwalifikowanych specjalistów dysponujących dużym doświadczeniem. Koniec z ciągłym śledzeniem zmian zachodzących w prawie pracy czy podatkach i samodzielnym poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące pytania.

Outsourcing kadr i płac – opłacalne rozwiązanie czy duże ryzyko?

A zatem, czy warto decydować się na outsourcing kadrowo-płacowy? Z pewnością to bardzo wygodne, a jednocześnie bezpieczne rozwiązanie, które wielu przedsiębiorcom przynosi mnóstwo rozmaitych korzyści. Należy jednak pamiętać o jednej niezwykle ważnej kwestii – w tym przypadku duże znaczenie ma wybór odpowiedniej firmy zewnętrznej o ugruntowanej pozycji na rynku.

^