Zmiany w podatku dochodowym CIT 2024

zmiany-w-podatku-dochodowym-cit-2024

Od 2024 roku wchodzą w życie zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Aktualizacje dotyczą zarówno struktury stawek podatkowych, jak i sposobu ich stosowania. Celem zmian CIT jest modernizacja systemu podatkowego oraz dostosowanie go do zmieniających się realiów gospodarczych. Przedsiębiorcy powinni zapoznać się z regulacjami, by odpowiednio przygotować działanie firm do nowych wymogów.

Podatek dochodowy CIT — zmiany w 2024 roku

Aktualizacje podatku dochodowego CIT na rok 2024 pozwolą dopasować polski system podatkowy do obecnej sytuacji gospodarczej. Głównym celem modernizacji jest uszczelnienie systemu podatkowego i wspieranie rozwoju przedsiębiorstw.

Najważniejsze zmiany dotyczące podatku dochodowego CIT, które będą obowiązywać od nowego roku, to:

  • wprowadzenie podatku minimalnego 

Od 1 stycznia 2024 roku wchodzą w życie przepisy regulujące tzw. podatek minimalny. Opłata będzie dotyczyć przedsiębiorstw, które w poprzednim roku obrotowym odnotowały straty lub ich zyski nie przekroczyły 2% progu rentowności. Zmiana ma ograniczyć przenoszenie dochodów firmy do krajów o korzystniejszym mechanizmie opodatkowania. Stawka minimalnego podatku CIT wynosi 10% podstawy opodatkowania.

  • zmiany w amortyzacji budynków

Od nowego roku wejdzie w życie możliwość indywidualnego ustalenia stawek amortyzacyjnych dla środków trwałych, takich jak niemieszkalne budynki i budowle. Zmiana dotyczy nowych obiektów. Już istniejące budynki nie będą mogły być amortyzowane według zaktualizowanych zasad.

Dzięki tej regulacji możliwe będzie skrócenie okresu amortyzacji środków trwałych w zależności od ich lokalizacji oraz stopy bezrobocia w danej gminie.

  • zmiany dotyczące dotacji 

Planowane zmiany umożliwią podatnikom CIT zrezygnowanie ze zwolnień podatkowych w odniesieniu do określonych dotacji, dopłat i innych nieodpłatnych świadczeń. Podatnicy będą mogli zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki i koszty sfinansowane z dochodów, których dotyczy rezygnacja ze zwolnień.

  • zwolnienie z podatku minimalnego

Ustawodawca przewidział również pewne wyłączenia z obowiązku płacenia podatku minimalnego. Dotyczą one m.in. podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w danym roku oraz przedsiębiorstw finansowych i spółek, których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne.

Podsumowanie

Wprowadzenie zmian w CIT od 2024 roku stanowi ważny krok w kierunku modernizacji systemu podatkowego. Właściciele firm i spółek będą zmuszeni przemyśleć stosowane sposoby rozliczania przychodów i dostosować je do nowych przepisów. W przypadku nierentownych firm konieczne będzie odprowadzanie podatku minimalnego. Zapowiadane aktualizacje w podatku dochodowym CIT mają wspierać krajową gospodarkę oraz rozwój nowych przedsiębiorstw.

^