Jak uniknąć błędów w rozliczeniach podatkowych?

jak-uniknac-bledow-w-rozliczeniach-podatkowych

Każdego roku osoby fizyczne i przedsiębiorcy muszą obowiązkowo rozliczyć się z urzędem skarbowym i złożyć zeznanie podatkowe. Przygotowanie rozliczenia podatkowego wymaga m.in. znajomości obowiązujących przepisów, zasad obliczania PIT lub CIT oraz ewentualnych ulg, które można odliczyć od podatku. Ze względu na wiele skomplikowanych przepisów oraz ich nieustanną aktualizację wielu podatników może mieć z tym problem. Jakich błędów unikać w rozliczeniach podatkowych, by nie narazić się na kary finansowe?

Rozliczenie podatkowe – kogo dotyczy?

W rozliczeniu podatkowym osoby fizyczne, przedsiębiorcy oraz inne podmioty gospodarcze mają za zadanie przedstawić należności podatkowe organom skarbowym. Coroczne rozliczenie się z urzędem skarbowym jest obowiązkiem prawnym, którego celem jest zapewnienie sprawiedliwego i zgodnego z prawem udziału jednostek w finansowaniu budżetu państwa. Możliwe jest rozliczenie np. podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) lub podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Porady jak uniknąć błędów w rozliczeniach podatkowych

  • Znajomość przepisów 

Dokładna znajomość aktualnych przepisów ma duży wpływ na przygotowanie bezbłędnego rozliczenia podatkowego. Podatnicy każdego roku powinni odświeżać swoją wiedzę w tym zakresie, sprawdzać możliwe do odliczenia ulgi oraz ich maksymalną wysokość. Niektóre z ulg, np. ulgę na internet, można odliczyć tylko 2 razy, w następujących po sobie latach kalendarzowych. Warto korzystać z oficjalnych źródeł informacji, takich jak strony internetowe urzędów skarbowych, na których dane dotyczące możliwych ulg i zasad ich naliczania są na bieżąco aktualizowane.

  • Dokładna dokumentacja

W rozliczeniu podatkowym należy przedstawić szczegółowe informacje, m.in. dane osobowe podatnika, wysokość osiągniętych w danym roku podatkowym dochodów, koszty uzyskania przychodu, a także wysokość wcześniejszych zaliczek na podatek dochodowy. Warto dbać o porządek w dokumentach i zbierać w jednym miejscu wszelkie faktury oraz rachunki przez cały okres podatkowy, by mieć do nich wzgląd podczas rozliczenia podatkowego. To znacznie ułatwia weryfikację źródeł dochodów oraz wydatków, które można odliczyć od dochodu.

  • Oprogramowanie do rozliczeń

Dostępne na rynku oprogramowania do rozliczeń podatkowych mogą znacząco ułatwić obliczenia i zminimalizować ryzyko popełnienia błędów. Programy zaprojektowane są w taki sposób, aby uwzględniać obowiązujące przepisy podatkowe, oferują także funkcje automatycznego obliczania podatku i mogą sugerować maksymalne kwoty odliczeń. 

Jednak nawet podczas korzystania z narzędzi do automatycznego obliczania podatków należy zachować szczególną uwagę – np. wpisanie kwoty przychodu w nieodpowiednie pole sprawi, że końcowy wynik będzie nieprawidłowy, a podatnik zostanie pociągnięty do odpowiedzialności skarbowej. Najlepszym wyjściem jest kilkukrotne wykonanie obliczeń i korzystanie ze sprawdzonych programów, by wyeliminować ryzyko błędów.

  • Dokładne uzupełnienie deklaracji

Precyzyjne obliczenia to nie wszystko – podatnik ma obowiązek uzupełnić wszystkie niezbędne pola w swojej deklaracji podatkowej. Jeżeli osoba rozliczająca się z urzędem skarbowym zapomni podać w dokumencie np. swój PESEL lub nie podpisze deklaracji, może zostać wezwana do uzupełnienia rozliczenia.

  • Konsultacje z doradcą podatkowym

W przypadku złożonych rozliczeń, zwłaszcza dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej, dochodów pochodzących z wynajmowania nieruchomości lub inwestycji zagranicznych, warto rozważyć współpracę z biurem rachunkowym. Doświadczony księgowy dokona precyzyjnych obliczeń, udzieli cennych wskazówek oraz zapewni wsparcie w przypadku ewentualnych kontroli skarbowych.

  • Terminowość

Jednym z często popełnianych błędów jest spóźnienie się z rozliczeniem. Deklaracje podatkowe należy złożyć w odpowiednim terminie, który zależy od typu podatku i formy prawnej podmiotu. W Polsce większość osób fizycznych musi złożyć deklarację PIT do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Warto ustawić przypomnienia o zbliżających się terminach, aby uniknąć niepotrzebnego pośpiechu i stresu związanego dokonywaniem obliczeń na ostatnią chwilę.

Podsumowanie

Osoby i podmioty zobowiązane do przygotowania rozliczenia podatkowego powinny zadbać o dokładne uzupełnienie deklaracji oraz złożenie jej do urzędu skarbowego w wyznaczonym terminie. Warto śledzić aktualne przepisy podatkowe i skrupulatnie wypełnić deklarację, aby dokument nie zawierał błędów lub niewypełnionych pól. W przypadku wątpliwości lub skomplikowanej sytuacji podatkowej można zwrócić się o pomoc do biura rachunkowego. Dzięki temu podatnik zyska gwarancję, że jego rozliczenie podatkowe jest prawidłowe i nie zawiera błędów.

^