Rozliczenie straty za 2020 rok

Jak rozliczyć straty wywołane przez pandemię?

 

COVID-19

Pandemia koronawirusa przede wszystkim zagraża życiu i zdrowiu ludzi. Przecież właśnie na zdrowiu i życiu skupiamy się w pierwszej kolejności. Niestety pandemia ma również istotny, negatywny wpływ na gospodarkę. Spadek obrotów, mniejsza ilość zamówień i zleceń, destabilizacja a nawet całkowita zapaść i utrata źródła przychodów – wszystko zależnie od tego w jakiej branży prowadzisz swój biznes. Wielu z nas przedsiębiorców w roku 2020 poniesie straty i z takim wynikiem finansowym zamknie rok podatkowy.

 

Wsteczne rozliczenie straty?

W przepisach wprowadzonych tarczą antykryzysową wprowadzono rozwiązanie, dzięki któremu będziesz mógł wstecznie rozliczyć stratę podatkową z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2020 rok. Na podjęcie decyzji masz czas do początku 2021 rok, ponieważ dopiero po zakończeniu 2020 roku będziesz mógł określić czy Twoja firma poniosła stratę. Wtedy możesz podjąć decyzję o złożeniu korekty zeznania rocznego za 2019 rok.

 

Kto może wstecznie rozliczyć stratę?

Rozliczenia straty za rok 2020 w zeznaniu rocznym za 2019 rok możesz dokonać, jeżeli jesteś, zarówno płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jak i płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Jeżeli zatem 2020 rok zakończysz stratą podatkową, to zamiast tę stratę rozliczać przez 5 kolejnych lat, możesz obniżyć dochód za 2019 rok poprzez złożenie korekty i odzyskać ewentualną, powstałą w ten sposób nadpłatę w podatku dochodowym.

 

Jakie są warunki wstecznego rozliczenia straty?

Żebyś mógł skorzystać z wstecznego rozliczenia straty musisz spełnić tylko dwa warunki, ale musisz je spełnić łącznie oba:

  • ponieść stratę w 2020 roku
  • przychody z działalności gospodarczej w 2020 roku musisz mieć o co najmniej 50% niższe niż 2019 roku

 

Jak odliczyć wstecznie stratę?

 

Jeżeli spełnisz oba z wyżej wymienionych warunków i zdecydujesz się na wsteczne rozliczenie straty za 2020 rok, to musisz złożyć korektę zeznania rocznego za 2019 rok. W korekcie wykażesz i rozliczysz kwotę straty. Korekta ma być połączona z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym.

Jak widać, na odczuwalny efekt tej formy pomocy będziesz musiał trochę poczekać. Jednak warto o nim pamiętać i zweryfikować wyniki za 2020 rok.

Details

Witamy na naszej stronie internetowej

Będziemy zamieszczać tu artykuły czy nowe informacje, warte Państwa uwagi !

Zapraszamy !

Details
^